email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

BLACK NIGHTS 2020 Premi

Tallinn assegna il Grand Prix a Fear di Ivaylo Hristov

di 

- Il dramma bulgaro è stato nominato vincitore della 24ma edizione del festival estone, mentre The Last Ones si aggiudica il titolo di miglior lungometraggio baltico

Tallinn assegna il Grand Prix a Fear di Ivaylo Hristov
I vincitori del Festival Black Nights di Tallinn 2020

Questo articolo è disponibile in inglese.

This year opting for a hybrid edition, the 24th Tallinn Black Nights Film Festival (13-29 November) wrapped its awards ceremony with Ivaylo Hristov’s Fear [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Ivaylo Hristov
scheda film
]
being chosen as the winner of the Official Selection – Competition. Set on the Bulgarian border, on a new route for African migrants arriving from Turkey in the hope of reaching Germany, it was also given a grant of €10,000.

“This clever, impressively scripted and wonderfully performed feature manages the rare feat of being compassionate and provocative while also delivering striking moments of absurdist humour,” argued the jury, headed by Mark Adams, and also including Mostofa Sarwar Farooki, Izabela Kiszka-Hoflik and Ester Kuntu. “In a period when the subject of immigration is very much in the headlines, this feature is very much a film for our times.”

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

The Best Director Award went to Nisan Dağ for When I’m Done Dying [+leggi anche:
recensione
scheda film
]
, while acting gongs were given to Ulrich Thomsen for his role in the Danish-Estonian-Belgian World War I drama Erna at War [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Henrik Ruben Genz
scheda film
]
and Marie Leuenberger for Caged Birds [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Oliver Rihs
scheda film
]
, about a young, radical lawyer fighting Switzerland’s antiquated prison system in the 1980s.

“Before presenting the award, the jury wanted to formally recognise the many beautiful and brilliant female performances in the competition selection this year,” it was stated. “If we’d had our way, we would have handed out seven or eight Best Actress Awards. [Leuenberger's] natural, unshowy performance is driven by emotional energy and a fierce intelligence that is truly impressive.”

Leonardo António received the Best Script Award for Submission [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Leonardo Antonio
scheda film
]
, the troubling story of a woman who claims she was raped by her husband, determined to see him in court. Rounding off the Official Selection, Spain's Armugan [+leggi anche:
trailer
intervista: Jo Sol
scheda film
]
took home the Award for Best Music and the Ecumenical Award, with Noé Bach recognised for Best Cinematography for Beasts [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
.

The First Feature Competition jury (led by the award-winning Ulrich Thomsen himself) noticed the Chinese drama Great Happiness, as well as Should the Wind Drop [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
and Jan Holoubek's 25 Years of Innocence. The Case of Tomek Komenda [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
, a gripping drama based on a horrific true story. Finally, the Rebels with a Cause jury opted for Dinner in America and La Veronica, while Veiko Õunpuu’s The Last Ones [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Veiko Õunpuu
scheda film
]
already chosen as Estonia's Oscar submission – was named Best Baltic Feature Film.

“It was an all-round impressive film,” noted the jury, praising the well-thought-through selection of music and the universal conflicts between the characters, as well as calling it a “modern-day Northern western. […] The beauty of the tundra is captured with masterful cinematography. The struggles within that vast, desolate territory, between tradition and progress, challenge the meaning of ‘belonging’ and depict the general loneliness that all our characters are living in.”

Here is the full list of award winners:

Official Selection – Competition

Grand Prix for Best Film
Fear [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Ivaylo Hristov
scheda film
]
Ivaylo Hristov (Bulgaria)

Best Director
Nisan Dağ – When I’m Done Dying [+leggi anche:
recensione
scheda film
]
(Turkey/Germany/USA)

Best Cinematography
Noé Bach - Beasts [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
(France)

Best Script
Leonardo António – Submission [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Leonardo Antonio
scheda film
]
(Portugal)

Best Actor
Ulrich Thomsen – Erna at War [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Henrik Ruben Genz
scheda film
]
(Denmark/Estonia/Belgium)

Best Actress
Marie Leuenberger - Caged Birds [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Oliver Rihs
scheda film
]
(Switzerland/Germany)

Best Music
Juanio Javierre - Armugan [+leggi anche:
trailer
intervista: Jo Sol
scheda film
]
(Spain)

First Feature Competition

Best First Feature Film
Great Happiness – Wang Yiao (China)

Special Jury Prize #1
Jan Holoubek (director) – 25 Years of Innocence. The Case of Tomek Komenda [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
(Poland)

Special Jury Prize #2
Nora Martirosyan, Emmanuelle Pagano, Olivier Torres, Guillaume André (scriptwriters) – Should the Wind Drop [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
(France/Armenia/Belgium)

Baltic Competition

Best Baltic Feature Film
The Last Ones [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Veiko Õunpuu
scheda film
]
Veiko Õunpuu (Estonia/Finland)

Rebels with a Cause Competition

Rebels with a Cause Award (ex aequo)
Dinner in America – Adam Carter Rehmeier (USA)
La Veronica – Leonardo Medel (Chile)

Rebels with Their Shorts Award
Stories Keep Me Awake at Night – Jérémy Van Der Haegen (Belgium)

FIPRESCI Prize
Sententia – Dmitry Rudakov (Russia)

NETPAC Award
Ulbolsyn [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
– Adilkhan Yerzhanov (Kazakhstan/France)

Ecumenical Award
Armugan – Jo Sol

Lifetime Achievement Awards
Margarethe von Trotta
Alar Kivilo

DDA Spotlight Awards
Francis Annan
Armando Iannucci

PÖFF Shorts Awards

Best Short Animation
Precious – Paul Mas (France)

Best Short Film, National Competition
Struck by Lightning – Romet Esko (Estonia)

Best Live Action Short
Between You and Milagros – Mariana Saffon (Colombia)

Youth and Children's Film Festival Just Film

Just Film Grand Prix
Slalom [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Charlène Favier
scheda film
]
– Charlène Favier (France/Belgium)

ECFA Award for Best European Children’s Film
Glassboy [+leggi anche:
intervista: Emanuele Nespeca
scheda film
]
– Samuele Rossi (Italy)

Just Film Children’s Jury Best Film Award
The Fantastic Journey of Margot & Marguerite – Pierre Coré (France)

Just Film Youth Jury Best Film Award
50 or Two Whales Meet on the Beach – Jorge Cuchi (Mexico)

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

(Tradotto dall'inglese)

Ti è piaciuto questo articolo? Iscriviti alla nostra newsletter per ricevere altri articoli direttamente nella tua casella di posta.

Privacy Policy