email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

BLACK NIGHTS 2020 Premios

Tallin entrega su Gran Premio a Fear, de Ivaylo Hristov

por 

- La cinta búlgara ha sido la gran triunfadora de la 24a edición del festival estonio, mientras el galardón a Mejor Película Báltica ha ido a parar a The Last Ones

Tallin entrega su Gran Premio a Fear, de Ivaylo Hristov
Los ganadores de la edición 2020 del Festival Black Nights de Tallin

Este artículo está disponible en inglés.

This year opting for a hybrid edition, the 24th Tallinn Black Nights Film Festival (13-29 November) wrapped its awards ceremony with Ivaylo Hristov’s Fear [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Ivaylo Hristov
ficha del filme
]
being chosen as the winner of the Official Selection – Competition. Set on the Bulgarian border, on a new route for African migrants arriving from Turkey in the hope of reaching Germany, it was also given a grant of €10,000.

“This clever, impressively scripted and wonderfully performed feature manages the rare feat of being compassionate and provocative while also delivering striking moments of absurdist humour,” argued the jury, headed by Mark Adams, and also including Mostofa Sarwar Farooki, Izabela Kiszka-Hoflik and Ester Kuntu. “In a period when the subject of immigration is very much in the headlines, this feature is very much a film for our times.”

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

The Best Director Award went to Nisan Dağ for When I’m Done Dying [+lee también:
crítica
ficha del filme
]
, while acting gongs were given to Ulrich Thomsen for his role in the Danish-Estonian-Belgian World War I drama Erna at War [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Henrik Ruben Genz
ficha del filme
]
and Marie Leuenberger for Caged Birds [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Oliver Rihs
ficha del filme
]
, about a young, radical lawyer fighting Switzerland’s antiquated prison system in the 1980s.

“Before presenting the award, the jury wanted to formally recognise the many beautiful and brilliant female performances in the competition selection this year,” it was stated. “If we’d had our way, we would have handed out seven or eight Best Actress Awards. [Leuenberger's] natural, unshowy performance is driven by emotional energy and a fierce intelligence that is truly impressive.”

Leonardo António received the Best Script Award for Submission [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Leonardo Antonio
ficha del filme
]
, the troubling story of a woman who claims she was raped by her husband, determined to see him in court. Rounding off the Official Selection, Spain's Armugan [+lee también:
tráiler
entrevista: Jo Sol
ficha del filme
]
took home the Award for Best Music and the Ecumenical Award, with Noé Bach recognised for Best Cinematography for Beasts [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
.

The First Feature Competition jury (led by the award-winning Ulrich Thomsen himself) noticed the Chinese drama Great Happiness, as well as Should the Wind Drop [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
and Jan Holoubek's 25 Years of Innocence. The Case of Tomek Komenda [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, a gripping drama based on a horrific true story. Finally, the Rebels with a Cause jury opted for Dinner in America and La Veronica, while Veiko Õunpuu’s The Last Ones [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Veiko Õunpuu
ficha del filme
]
already chosen as Estonia's Oscar submission – was named Best Baltic Feature Film.

“It was an all-round impressive film,” noted the jury, praising the well-thought-through selection of music and the universal conflicts between the characters, as well as calling it a “modern-day Northern western. […] The beauty of the tundra is captured with masterful cinematography. The struggles within that vast, desolate territory, between tradition and progress, challenge the meaning of ‘belonging’ and depict the general loneliness that all our characters are living in.”

Here is the full list of award winners:

Official Selection – Competition

Grand Prix for Best Film
Fear [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Ivaylo Hristov
ficha del filme
]
Ivaylo Hristov (Bulgaria)

Best Director
Nisan Dağ – When I’m Done Dying [+lee también:
crítica
ficha del filme
]
(Turkey/Germany/USA)

Best Cinematography
Noé Bach - Beasts [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
(France)

Best Script
Leonardo António – Submission [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Leonardo Antonio
ficha del filme
]
(Portugal)

Best Actor
Ulrich Thomsen – Erna at War [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Henrik Ruben Genz
ficha del filme
]
(Denmark/Estonia/Belgium)

Best Actress
Marie Leuenberger - Caged Birds [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Oliver Rihs
ficha del filme
]
(Switzerland/Germany)

Best Music
Juanio Javierre - Armugan [+lee también:
tráiler
entrevista: Jo Sol
ficha del filme
]
(Spain)

First Feature Competition

Best First Feature Film
Great Happiness – Wang Yiao (China)

Special Jury Prize #1
Jan Holoubek (director) – 25 Years of Innocence. The Case of Tomek Komenda [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
(Poland)

Special Jury Prize #2
Nora Martirosyan, Emmanuelle Pagano, Olivier Torres, Guillaume André (scriptwriters) – Should the Wind Drop [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
(France/Armenia/Belgium)

Baltic Competition

Best Baltic Feature Film
The Last Ones [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Veiko Õunpuu
ficha del filme
]
Veiko Õunpuu (Estonia/Finland)

Rebels with a Cause Competition

Rebels with a Cause Award (ex aequo)
Dinner in America – Adam Carter Rehmeier (USA)
La Veronica – Leonardo Medel (Chile)

Rebels with Their Shorts Award
Stories Keep Me Awake at Night – Jérémy Van Der Haegen (Belgium)

FIPRESCI Prize
Sententia – Dmitry Rudakov (Russia)

NETPAC Award
Ulbolsyn [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
– Adilkhan Yerzhanov (Kazakhstan/France)

Ecumenical Award
Armugan – Jo Sol

Lifetime Achievement Awards
Margarethe von Trotta
Alar Kivilo

DDA Spotlight Awards
Francis Annan
Armando Iannucci

PÖFF Shorts Awards

Best Short Animation
Precious – Paul Mas (France)

Best Short Film, National Competition
Struck by Lightning – Romet Esko (Estonia)

Best Live Action Short
Between You and Milagros – Mariana Saffon (Colombia)

Youth and Children's Film Festival Just Film

Just Film Grand Prix
Slalom [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Charlène Favier
ficha del filme
]
– Charlène Favier (France/Belgium)

ECFA Award for Best European Children’s Film
Glassboy [+lee también:
entrevista: Emanuele Nespeca
ficha del filme
]
– Samuele Rossi (Italy)

Just Film Children’s Jury Best Film Award
The Fantastic Journey of Margot & Marguerite – Pierre Coré (France)

Just Film Youth Jury Best Film Award
50 or Two Whales Meet on the Beach – Jorge Cuchi (Mexico)

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

(Traducción del inglés)

¿Te ha gustado este artículo? Suscríbete a nuestra newsletter y recibe más artículos como este directamente en tu email.

Privacy Policy